Gdańsk liczy rowerzystów!

W Gdańsku rowerzyści się liczą, i to dosłownie. W naszym mieście ruch rowerowy jest automatycznie liczony poprzez umieszone w nawierzchni pętle indukcyjne. Wśród najnowszych punktów pomiaru znalazły się: al. Żołnierzy Wyklętych, Błędnik, al. Havla, Trakt św. Wojciecha, al. Hallera, ul. Łostowicka, al. Grunwaldzka na wysokości Uniwersytetu Gdańskiego oraz ul. Siennicka. Przejazdy rowerem są zliczane już w sumie na 13 gdańskich trasach rowerowych:

Inspiracją do instalacji pierwszego licznika rowerowego w Gdańsku były słowa światowej sławy architekta i urbanisty Jana Gehl`a, który podczas pobytu w naszym mieście powiedział: „mierzymy to na czym nam zależy”.

Dla Gdańska rozwój ruchu rowerowego jest priorytetem, co odzwierciedlają liczby. Od 2009 roku liczba rowerzystów nieprzerwanie wzrasta o 20% rocznie. Gdańsk jest rowerową stolicą Polski i niekwestionowanym liderem pod względem długości tras rowerowych, a od niedawna również pod względem liczby punktów automatycznego pomiaru ruchu rowerowego.

Dzięki pętlom indukcyjnym już dzisiaj wiemy, że w naszym mieście znajdują się dwie najbardziej ruchliwe drogi rowerowe w Polsce (droga rowerowa w Pasie Nadmorskim oraz wzdłuż al. Zwycięstwa), na których natężenia ruchu rowerowego zazdroszczą nam nie tylko polskie ale również europejskie miasta.

Dane gromadzone poprzez pętle indukcyjne pozwalają również na precyzyjne planowanie inwestycji rowerowych, a w przyszłości na bardziej równomierne rozłożenie ruchu rowerowego na gdańskich trasach rowerowych.

Wczoraj na najruchliwszej trasie: Pasie Nadmorskim, pojawiło się ponad 4500 rowerzystów, a na Alei Zwycięstwa – ponad 2500. Oby tak dalej!

Dane z liczników są dostępne on-line. Kliknij tutaj.

Źródło: http://www.rowerowygdansk.pl/start,169,67.html

Reklamy

2 comments

    1. 🙂 W Poznań natomisat ma Poznański rower miejski. Od lipca tego roku ma zostać rozbudowany o kolejne 14 stacji a koszt wypożyczenia roweru na godzine jest naprawdę niewielki. Gdańsk niestety nie wpadł jeszcze na taki pomysł. Pozdrawiam:)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s